תמלול ראיון למחקר איכותני

אחד הכלים המרכזיים במחקר איכותני הוא הראיון. מחקרים איכותניים רבים מתבססים על ראיונות עם המשתתפים במחקר, ולאחר כל הריאיונות החוקר נשאר עם שעות, לפעמים עשרות שעות, של ראיונות מוקלטים שעליו לעבד ולנתח. כמובן שקשה עד בלתי אפשרי לנתח ריאיון ישירות מההקלטה – מסובך טכנית לחזור אחורה לשמיעה חוזרת, ובלתי אפשרי לבצע חיפוש במלל. לכן יש לתמלל את הראיונות לפני שלב ניתוח התוכן. יש חוקרים שבוחרים מסיבות כאלה ואחרות לתמלל בעצמם, אך חוקרים רבים חוסכים לעצמם זמן ומאמץ ומראש הולכים על תמלול ראיון על ידי מתמלל מקצועי. במאמר זה נפרט כמה נקודות שחשוב לשים לב אליהן, גם כאשר מתמללים עצמאית וגם כאשר מזמינים תמלול.

כיצד מתמודדים עם טעויות לשוניות בהקלטה

רוב האנשים עושים 'טעויות' לשוניות כאשר הם מדברים באופן חופשי. בין אם מדובר במשכילים וחסרי השכלה, בעולים או בילידים, בצעירים או במבוגרים, עבור רבים הלשון הטבעית אינה "תקנית" ב-100%. לעתים זו טעות קטנה של מין דקדוקי (שלוש במקום שלושה) ולעתים שיבוש מוחלט של מילים. לרוב בתמלול מקובל לתעד את ה"טעות", על מנת להצמד ככל האפשר לדיבור האותנטי של המרואיין. במקרה הצורך, אם הטעות מקשה על הבנת הדברים, החוקר יכול להוסיף הערה.

כיצד מתייחסים לרעשים וצלילים בהקלטה

לרוב התמלול לא יכלול כל צפצוף או חריקה קטנה של כיסא. רק אם היה רעש גדול שהפריע והדוברים התייחסו אליו במילים, או משהו כגון זה. לדברים כמו צחוק, בכי, צעקה או גמגום יכולה להיות משמעות למחקר, וניתוח הראיון עשוי להתייחס אליהם, ועל כן הם יתועדו בתמלול. החוקר עשוי לא לזכור בדיוק מה היה המצב הרגשי של המרואיין באיזה משפט, ולכן הכללת ביטויים רגשיים של המרואיין בתמלול יכולה לעזור לחוקר.

אחידות

מתמללים מקצועיים יספקו מסמך בפורמט אחיד לכל ארכו, וינקטו בגישה עקבית לתמלול של רעשים וטעויות וכיו"ב. כאשר מזמינים תמלול ראיונות למחקר איכותני ממתמלל מקצועי, יש לציין האם יש בקשות מיוחדות וספציפיות. במקרה של תמלול עצמאי על ידי החוקר, ההמלצה שלנו היא להחליט על פורמט קבוע ולדבוק בו לכל אורכו – אותו גודל פונט, רווח בין השורות עם מקום להערות, עקביות במיספור או שיום הדוברים (נניח לא לעבור לסירוגין בין שם המרואיין למילה מרואיין), וכולי. כדאי לקחת בחשבון שעבור אנשים שאינם מנוסים בתמלול כל שעת הקלטה עלולה לקחת כ-5 שעות ואף יותר, כך ש'מיקור חוץ' בנושא הזה הוא בדרך כלל כדאי.

לסיכום

אנחנו מקווים שהדברים עזרו לכם, בין אם בחרתם לתמלל עצמאית ובין אם בחרתם להזמין תמלול. אתם מוזמנים לעיין במחירון תמלול ראיונות לדוגמא כדי לקבל מושג כללי על טווח המחירים. לקבלת הצעת מחיר מדוייקת שלחו לנו את ההקלטות למייל הזה: recs@timlulim.com
אנחנו מתחייבים לדיסקרטיות ללקוחות ולמתעניינים – לא יעשה בראיון ובמידע שבו כל שימוש אחר.


    העלה קובץ (עד 10MB)*
    *ההקלטה שלך גדולה מ-10MB? צור קשר באמצעות הטופס ללא שליחת ההקלטה, ונשלח לך במייל קישור מיוחד להעלאת קבצים גדולים

    שלחו לחברים:
    נגישות